2K vs 1080p: oikean resoluution valitseminen

2K vs 1080p: Choosing the Right Resolution

Kysymys siitä, kannattaako ostaa 1080p- vai 2K-näyttö, on yksi yleisimmistä näyttöpäätöksistä, joita ostajat kohtaavat vuonna 2025. Ensi silmäyksellä vastaus vaikuttaa yksinkertaiselta: enemmän pikseleitä tarkoittaa terävämpää kuvaa, joten 2K voittaa. Todellisuus on monisyisempi. Oikea resoluutio riippuu näytön koosta, näytönohjaimestasi, käyttötarkoituksesta ja siitä, kuinka lähellä näyttöä istut. Väärä valinta tarkoittaa joko sitä, että maksat yksityiskohdista, joita silmäsi eivät erota katseluetäisyydeltäsi, tai sitä, että hyväksyt näkyvän pikselöitymisen näytöllä, joka on liian suuri resoluutiolleen.

Tämä opas selventää sekaannuksen selkeällä teknisellä selityksellä molemmista resoluutioista, käytännön vertailulla kaikissa tärkeimmissä käyttötarkoituksissa sekä erityisillä suosituksilla, jotka sopivat siihen, miten työskentelet, pelaat ja luot sisältöä.

Pikavastaus

1080p (Full HD) on 1920x1080 pikseliä, ja se on maailmanlaajuinen vakio enintään 24 tuuman näytöissä. Se on edullinen ja kevyt laitteistolle, ja se tuottaa terävää ja miellyttävää tekstiä tavallisella työpöytäetäisyydellä pienillä näytöillä. 2K (QHD/1440p) on 2560x1440 pikseliä eli 78 % enemmän pikseleitä kuin 1080p. Se tuottaa selvästi terävämmän kuvan ja enemmän työtilaa, erityisesti 27 tuuman ja sitä suuremmilla näytöillä. Useimmille ostajille vuonna 2025: valitse 1080p, jos näyttö on enintään 24 tuumaa, ja 2K, jos näyttö on vähintään 27 tuumaa ja näytönohjaimesi tukee sitä.

Termien ymmärtäminen: mitä "2K" todella tarkoittaa

Ennen kuin vertaamme näitä kahta resoluutiota, kannattaa selventää nimeämiseen liittyvä sekaannus, joka hämmentää monia ostajia. Termiä "2K" käytetään alalla epäjohdonmukaisesti, ja kun ymmärtää, mitä se tarkoittaa kuluttajanäytöissä, vertailu muuttuu täysin.

1080p: Full HD

1080p, joka kirjoitetaan myös FHD (Full High Definition), on resoluutioltaan 1920 x 1080 pikseliä, eli yhteensä noin 2,07 miljoonaa pikseliä. Se on ollut kuluttajille tarkoitettujen näyttöjen, kannettavien tietokoneiden ja televisioiden vakio yli vuosikymmenen ajan. StatCounterin maailmanlaajuisten käyttötietojen mukaan 1920x1080 on edelleen yleisin yksittäinen työpöytänäytön resoluutio maailmanlaajuisesti vuonna 2024, mikä osoittaa sen aseman useimpien nykyisin käytössä olevien näyttöjen perustasona. Kaikki sisältöalustat, suoratoistopalvelut ja laitekokoonpanot aloitustason laitteista harrastajatason laitteisiin tukevat sitä laajasti.

2K: QHD / 1440p (ja nimeämisen sekaannus)

Termiä "2K" käytetään kuluttajille suunnatussa näyttömarkkinoinnissa kuvaamaan kahta eri resoluutiota:

Tärkeä huomio: Kun näytön tuotetiedoissa lukee "2K", tarkista todellinen pikselimäärä. Jos se on 2560x1440, kyseessä on QHD. Jos se on 1920x1080, tuotetiedoissa "2K" tarkoittaa epätarkasti Full HD:ta. Ero 2560x1440:n ja 1920x1080:n välillä on 78 % enemmän pikseleitä, mikä on todella merkittävä parannus kuvanlaatuun.

Luvut: kuinka paljon ne eroavat?

Tekniset tiedot 1080p (FHD) 2K (QHD / 1440p)
Resoluutio 1920 x 1080 pikseliä 2560 x 1440 pikseliä
Pikseleitä yhteensä ~2,07 miljoonaa ~3,69 miljoonaa (78 % enemmän)
PPI 24 tuuman näytöllä ~92 PPI ~122 PPI
PPI 27 tuuman näytöllä ~82 PPI (rajatapaus) ~109 PPI (suositus)
Kuvasuhde 16:9 16:9
Näytönohjaimen kuormitus (pelaaminen) Pienempi – sopii keskiluokan laitteistolle Suurempi – pelaaminen vaatii tehokkaan näytönohjaimen
Näyttötila Vakio; riittävä yhden sovelluksen käyttöön Enemmän tilaa kahden ikkunan työskentelyyn
Näytön tyypillinen hintalisä Perustaso 50–150 $ enemmän kuin vastaava 1080p
Sisältöyhteensopivuus Kaikkien alustojen natiivisti tukema Tuettu; 1080p-sisältö skaalautuu siististi ylöspäin

Suhteellinen pikselimäärä ja PPI yleisillä näyttökooilla

Pikseleitä yhteensä

1080p
2,07 M
2K (QHD)
3,69 M (+78 %)

PPI 27 tuuman näytöllä

1080p
82 PPI
2K (QHD)
109 PPI

Lähteet: Arentin resoluutio-opas, BenQin näyttötietopankki. PPI on laskettu vakioresoluutiosta ja näytön halkaisijan mitoista.

"2560x1440p, josta käytetään myös nimitystä Quad High Definition (QHD), on monelle keski- tai huippuluokan laitteistolla pelaavalle PC-pelaajalle ihanteellinen valinta. Sen yhteenlaskettu pikselimäärä on 3 686 400, eli se tarjoaa 77 % enemmän pikseleitä kuin 1920x1080, mutta ei ole läheskään yhtä raskas grafiikalle kuin 4K."

Proficient Market Insights — 2K-pelinäyttömarkkinoiden raportti 2025

Markkinatilanne: siirtymä 1080p:stä 2K:hon

Resoluutiotoiveet muuttuvat mitattavasti, ja data kertoo johdonmukaisen tarinan: 1080p on edelleen hallitseva standardi, mutta 2K:n käyttö kasvaa nopeasti.

39%

Full HD:n osuus pelinäyttömarkkinoiden liikevaihdosta vuonna 2024. Se oli suurin yksittäinen segmentti, mikä vahvistaa 1080p:n jatkuvan aseman edullisissa hintaluokissa

Lähde: Consegic Business Intelligence 2025

19%

Kaikista Steamin PC-pelaajista käytti 1440p:tä (2K) pääresoluutionaan alkuvuodesta 2024, ja se oli alustan nopeimmin kasvava näyttöresoluutio

Lähde: Valve / Steam Hardware Survey TweakTownin kautta

60%

PC-pelaajista, jotka asettavat 1440p-resoluution etusijalle sen laadun ja suorituskyvyn tasapainon vuoksi, vuoden 2025 näyttöresoluutiotutkimuksen mukaan

Lähde: WiFi Talents / Screen Resolution Statistics 2025

6.4%

Maailmanlaajuisten 2K-pelinäyttöjen markkinoiden CAGR vuosina 2025–2033 — kasvua 2,86 miljardista dollarista ennustettuun 5,01 miljardiin dollariin

Lähde: Proficient Market Insights 2025

Datan kertoma tarina: 1080p on edelleen useimpien näytönomistajien valinta, mutta 2K:n vauhti on selvästi kasvussa. 1440p-resoluution osuus kasvoi Steam Hardware Surveyssa lähes 3 % yhdessä kuukaudessa alkuvuodesta 2024, mikä oli sen suurin kasvu vuosiin, ja samalla 1080p-pääasiallisten näyttöjen osuus putosi ensimmäistä kertaa alle 60 %:n. Päivityskierros on käynnissä.

Näytön koon merkitys: miksi se on tärkeämpää kuin pelkkä resoluutio

Resoluutio ei merkitse mitään ilman asiayhteyttä. Sama 1080p-paneeli näyttää terävältä 21 tuuman näytössä, mutta selvästi pehmeämmältä 32 tuuman näytössä. Havaittavan terävyyden ratkaiseva ominaisuus on pikseleitä tuumalla (PPI), eli se, kuinka tiiviisti pikselit on pakattu fyysiselle näyttöalueelle.

Alan näyttötekniikan ohjeistuksen mukaan ihmissilmä havaitsee yksityiskohdat miellyttävimmin 90-120 PPI:n tarkkuudella tavallisella 50-75 cm:n työpöytäkatseluetäisyydellä. 27 tuuman näytöllä 1080p tuottaa noin 81 PPI:n tarkkuuden, mikä on miellyttävän työpöytäkäytön alarajalla, kun taas 1440p tuottaa noin 109 PPI:n tarkkuuden, mikä on selvästi optimialueella. Tämä on ensisijainen tekninen syy siihen, miksi 27 tuuman näytöille suositellaan lähes aina 2K-resoluutiota 1080p:n sijaan.

Näytön koko 1080p PPI 2K PPI Suositus
21-22 tuumaa ~102-105 PPI ~134-138 PPI 1080p riittää; 2K:n hyöty on vähäinen
24 tuumaa ~92 PPI (terävä) ~122 PPI (erittäin terävä) 1080p on paras valinta
27 tuumaa ~82 PPI (rajatapaus) ~109 PPI (ihanteellinen) 2K erittäin suositeltava
32 tuumaa ~69 PPI (selvästi pehmeä) ~92 PPI (riittävä) Vähintään 2K; harkitse 4K:ta
Yli 32 tuumaa Alle 65 PPI (ei suositeltava) Alle 82 PPI 4K suositeltava työpöytäkäyttöön

1080p vs 2K käyttötarkoituksen mukaan: kumpi sopii sinulle

Pelaaminen

Kilpapelaaminen: 1080p. Mukaansatempaava pelaaminen: 2K.

Kilpailulliseen pelaamiseen, kuten ensimmäisen persoonan ammuntapeleihin, battle royale -peleihin ja tappelupeleihin, 1080p on edelleen perusteltu ja laajasti suosittu valinta vuonna 2025. 1080p:llä näytönohjain piirtää vähemmän pikseleitä kuvaruutua kohden, mikä mahdollistaa korkeammat ja vakaammat kuvataajuudet. Kilpapelaamisessa 240 kuvaa sekunnissa 1080p:llä tuottaa usein paremman pelikokemuksen kuin 100 kuvaa sekunnissa 2K:lla. Monet ammattimaiset e-urheilijat pelaavat 1080p-näytöillä nimenomaan kuvataajuuden maksimoimiseksi.

Mukaansatempaavaan yksinpeliin 27 tuuman tai sitä suuremmalla näytöllä, kuten roolipeleihin, avoimen maailman peleihin ja tunnelmallisiin peleihin, 2K tarjoaa merkittävästi paremman visuaalisen laadun. Tekstuurien yksityiskohdat, kasvillisuuden piirto ja hahmomallit hyötyvät kaikki suuremmasta pikselitiheydestä. Parannus 1080p:stä 2K:hon näkyy selvimmin yksityiskohtaisissa peliympäristöissä lähietäisyydeltä katsottaessa.

Tuottavuus ja toimistotyö

Näytön koko ratkaisee suosituksen.

Toimistotyössä, asiakirjoissa, taulukkolaskennassa, sähköpostissa ja videopuheluissa resoluution valinta riippuu ensisijaisesti näytön koosta. 24 tuuman näytöllä 1080p tuottaa terävän ja miellyttävän tekstin 92 PPI:n tarkkuudella. 27 tuuman näytöllä 1080p on 82 PPI:llä selvästi vähemmän terävä, ja 2K 109 PPI:llä on miellyttävämpi pitkiin lukuhetkiin.

Näyttöasiantuntijat toteavat johdonmukaisesti, että 2K-näytöt tarjoavat enemmän työtilaa monitehtäväiseen työskentelyyn, mikä helpottaa useiden ikkunoiden käyttöä samanaikaisesti. Resoluutiolla 2560x1440 voit helposti asettaa tekstieditorin ja lähdeselaimen vierekkäin niin, ettei kumpikaan ikkuna jää liian kapeaksi käyttää. Resoluutiolla 1080x1920 kahden ikkunan työnkulut tuntuvat vertailussa hieman ahtailta.

Luova ja ammattimainen työ

2K suunnitteluun ja editointiin; 4K värikriittiseen työhön.

Graafisessa suunnittelussa, 1080p-tulosteen videoeditoinnissa ja piirtämisessä 2K on käytännön vähimmäistaso 27 tuuman näyttökoossa, johon useimmat ammattilaisnäytöt asettuvat. Lisäpikselit paljastavat kuvista enemmän yksityiskohtia, mahdollistavat valintatyökalujen tarkemman hallinnan ja antavat aikajanaeditoreille enemmän näkyvää raitatilaa. Ammattikäytössä, kuten graafisessa suunnittelussa ja videoeditoinnissa, 2K on usein suosittu valinta sen korkeamman tarkkuuden ja selkeyden vuoksi. Värikriittiseen työhön, joka vaatii tarkkaa 4K-esikatselua, 4K-paneeli on sopiva seuraava askel 2K:n jälkeen.

Videoiden suoratoisto ja media

Molemmat käyvät; 2K skaalaa 1080p-sisällön siististi.

Suurin osa suoratoistosisällöstä, kuten Netflix, YouTube ja Disney+, toimitetaan vakiolaadulla 1080p-resoluutiolla. 1080p-näytöllä kuva vastaa pikseli pikseliltä näytön resoluutiota, mikä antaa maksimaalisen terävyyden. 2K-näytöllä 1080p-lähetys skaalataan suuremman resoluution paneelin täyttämiseksi. Laadukkaat 2K-näytöt skaalaavat 1080p-sisällön siististi, ja koettu laadunmenetys on vähäinen. Useimmille katsojille ero 1080p-lähetyksessä 1080p-näytöllä ja samassa lähetyksessä 2K-näytöllä on pieni. 2K loistaa mediankäytössä palvelun käyttöliittymän elementtien, tekstin ja valikoiden selkeämmässä esityksessä sekä natiivin 1440p- tai sitä korkeamman resoluution sisällön näyttämisessä.

Budjettiostajat

1080p on edelleen parempi vastine rahalle 24 tuumassa ja sitä pienemmillä näytöillä.

1080p-näytöt ovat edullisempia ja laajemmin saatavilla, joten ne ovat käytännöllinen valinta hintatietoisille ostajille. Vakiintuneiden merkkien edulliset 1080p IPS -näytöt alkavat 100-150 dollarista. Vastaavat 2K-näytöt alkavat tyypillisesti 180-250 dollarista. 24 tuumassa ja sitä pienemmillä näytöillä 1080p:n ja 2K:n PPI-ero on havaittavissa, mutta ei niin suuri, että se oikeuttaisi hintalisän yleiskäytössä. 27 tuuman näytöllä 2K:n tuoma PPI-parannus tekee hintalisästä paljon perustellumman.

Näytönohjainvaatimukset: mitä laitteistosi tarvitsee 2K:n pyörittämiseen

2K-näyttö tuo kaiken hyötynsä esiin vain, jos näytönohjaimesi pystyy renderöimään sisältöä 1440p-resoluutiolla. Tuottavuuskäytössä, jossa näytönohjain renderöi staattista työpöytäympäristöä, 2K:n laitteistovaatimukset ovat mitättömät, ja mikä tahansa moderni integroitu tai erillinen näytönohjain selviää siitä. Pelaamisessa tilanne muuttuu merkittävästi.

Näytönohjaimen taso 1080p-pelaaminen 2K-pelaaminen
Aloitustaso (RTX 4060, RX 7600) Erinomainen: 100+ fps useimmissa peleissä Rajallinen: 60 fps kevyemmissä peleissä; vaikeuksia vaativissa peleissä
Keskiluokka (RTX 4070, RX 7700 XT) Erittäin korkea: 144+ fps useimmissa peleissä Hyvä: 100+ fps useimmissa peleissä; ensisijainen 2K-pelaamisen taso
Huippuluokka (RTX 4080, RX 7900 XTX) Ylittää useimpien näyttöjen kyvyt (240+ fps) Erinomainen: 144+ fps tasaisesti; 4K-kykyinen
Integroitu grafiikka (Intel Iris Xe, AMD Radeon) Riittävä: 60 fps kevyemmissä peleissä Ei suositella pelaamiseen; tuottavuuskäyttöön sopii hyvin
Käytännön sääntö: Jos pelaat pääasiassa perustason näytönohjaimella (RTX 4060, RX 7600 tai vanhempi), 1080p antaa paremman kuvataajuuden ja sujuvamman pelikokemuksen kuin 2K. Jos sinulla on keskiluokan tai tehokkaampi näytönohjain (RTX 4070, RX 7700 XT tai parempi), 2K on resoluutio, jolle nämä näytönohjaimet on suunniteltu, ja yhdistelmä tarjoaa erinomaisen kokemuksen.

Kannettavien näyttöjen resoluutio: käytännön huomio

13-16 tuuman kannettavissa näytöissä resoluutiota arvioidaan hieman eri tavalla kuin pöytänäytöissä. 15,6 tuuman koossa 1080p tuottaa noin 141 PPI:n tarkkuuden, mikä on terävä ja miellyttävä tuottavuuskäyttöön käden mitan päässä. 2K:n etu 1080p:hen verrattuna on 15 tuuman kannettavalla näytöllä läheltä katsottuna pienempi kuin suurella pöytänäytöllä, jolla katseluetäisyys pitää PPI:n havaittavalla alueella.

Duex Float lisänäyttö kannettavalleDuex Float lisänäyttö kannettavalle

Useimmille etätyöntekijöille, opiskelijoille ja ammattilaisille, jotka käyttävät kannettavaa näyttöä asiakirjoihin, taulukoihin ja videopuheluihin, 1080p 15,6 tuuman koossa on oikea resoluutio. Se pitää hinnan ja virrankulutuksen alhaisempana ja tuottaa silti terävää tekstiä tavallisilla työskentelyetäisyyksillä. Mobile Pixels -kannettavat ja kannettavaan kiinnitettävät näytöt käyttävät 15,6 tuuman FHD (1080p) IPS-paneeleja, joiden 141 PPI:n pikselitiheys tekee tekstistä ja käyttöliittymän elementeistä teräviä koko päivän tuottavaan työhön ilman 2K:n lisävirrankulutusta ja kustannuksia kannettavassa koossa.

Pikaopas päätökseen: 1080p vai 2K?

Tilanteesi Valitse Päähuomio
24 tuuman tai pienempi näyttö, mihin tahansa käyttöön 1080p Tarjoaa jo yli 92 PPI:n tarkkuuden, terävä ja edullinen
27 tuuman näyttö, tuottavuuskäyttö tai immersiivinen pelaaminen 2K 1080p 27 tuuman näytöllä on 82 PPI, 2K:n 109 PPI on selvästi parempi
Kilpapelaaminen, kuvataajuuden maksimointi 1080p Matalampi resoluutio = vähemmän pikseleitä näytönohjaimelle = korkeampi ja vakaampi kuvataajuus
Keskiluokan näytönohjain, immersiiviset yksinpelit 2K Näytönohjaimet keskiluokassa on suunniteltu juuri tähän visuaaliseen sweet spotiin
Perustason näytönohjain (RTX 4060, RX 7600 tai vanhempi) 1080p 2K laskee kuvataajuuden miellyttävän pelaamisen rajan alapuolelle
Graafinen suunnittelu tai kuvankäsittely 27 tuuman näytöllä 2K Suurempi pikselitiheys hienoa yksityiskohtatyötä varten; enemmän työtilaa
Tiukka budjetti, mikä tahansa alle 27 tuuman näyttökoko 1080p 50-150 dollaria edullisempi kuin vastaava 2K; tarjoaa silti laatua
Kannettava näyttö (13-16 tuumaa), tuottavuus 1080p 141 PPI 15,6 tuuman näytöllä on jo terävä; 2K lisää hintaa ja virrankulutusta

Usein kysytyt kysymykset

Onko 2K selvästi parempi kuin 1080p?

Kyllä, 27 tuuman ja sitä suuremmilla näytöillä. 78 prosentin lisäys pikselimäärässä tuottaa selvästi terävämpää tekstiä, tarkempia kuvayksityiskohtia ja miellyttävämmän katselukokemuksen pitkillä käyttökerroilla. 27 tuuman näytöllä ero 82 PPI:n (1080p) ja 109 PPI:n (2K) välillä on selvästi havaittavissa: tekstin reunat ovat pehmeämpiä, kuvien hienot yksityiskohdat erottuvat paremmin ja kokonaiskuva näyttää tarkemmalta. 24 tuuman ja sitä pienemmillä näytöillä ero on pienempi eikä se oikeuta hintalisää yhtä hyvin.

Mikä on "2K"-kuluttajanäytön todellinen resoluutio?

Kuluttajanäyttöjen markkinoinnissa "2K" tarkoittaa useimmiten resoluutiota 2560x1440 pikseliä, jota kutsutaan myös nimillä QHD (Quad HD) tai 1440p. Teknisesti elokuvateollisuuden 2K-standardi on 2048x1080, jota kuluttajanäytöissä näkee harvoin. Kun näet näytön kuvauksessa merkinnän "2K", tarkista todellinen pikselimäärä teknisistä tiedoista. Jos siinä lukee 2560x1440, kyseessä on QHD. Jos siinä lukee 1920x1080, kuvauksessa käytetään "2K"-nimitystä löyhästi Full HD:sta.

Onko 1080p vielä hyvä vuonna 2025?

Kyllä, monessa käyttötarkoituksessa. 1080p on edelleen yleisin työpöytänäyttöjen resoluutio maailmanlaajuisesti, ja se hallitsee yhä pelinäyttöjen markkinoita 39 prosentin liikevaihto-osuudella. Enintään 24 tuuman näytöillä 1080p tarjoaa 92 PPI:n tarkkuuden, mikä on terävä ja miellyttävä koko päivän tuottavaan käyttöön. Kilpapelaamisessa 1080p:n pienempi näytönohjaimen kuormitus mahdollistaa korkeammat ja tasaisemmat kuvataajuudet. Budjettitietoisille ostajille 1080p tarjoaa hyvän vastineen rahalle edullisemmalla hinnalla. Sen rajoitukset tulevat esiin suuremmilla näytöillä (27 tuumaa ja yli), joilla PPI laskee 82:een, minkä useimmat käyttäjät huomaavat tekstipainotteisessa työssä.

Voinko pelata 1080p-pelejä 2K-näytöllä?

Kyllä, mutta yksi varauksella. Kun pelaat peliä 1080p-resoluutiolla 2K (1440p) -näytöllä, näyttö skaalaa 1080p-kuvan täyttämään 1440p-paneelinsa. Skaalaus tekee kuvasta hieman pehmeämmän, koska paneeli näyttää kuvaa muulla kuin natiiviresoluutiollaan. Kuva näyttää selvästi epäterävämmältä kuin natiivi 1080p 1080p-paneelilla tai natiivi 1440p 2K-paneelilla. Jos haluat mahdollisimman terävän kuvan 2K-näytöllä, pelaa aina näytön natiiviresoluutiolla 1440p, jos näytönohjaimesi riittää siihen.

Millainen grafiikkasuoritin tarvitaan 2K-pelaamiseen?

Sujuvaan 2K-pelaamiseen 60-100 kuvan sekuntinopeudella moderneissa peleissä keskitason tai korkeilla asetuksilla NVIDIA RTX 4070 tai AMD RX 7700 XT on käytännöllinen aloituspiste. Jos haluat 1440p-resoluution 144 kuvan sekuntinopeudella tai enemmän vaativissa peleissä, RTX 4070 Ti tai RX 7900 GRE on sopivampi tavoite. Perustason grafiikkasuorittimet, kuten RTX 4060 tai RX 7600, pystyvät pyörittämään 1440p-resoluutiota kevyemmissä tai vanhemmissa peleissä, mutta kuvanopeus tahtoo takkuilla graafisesti vaativissa peleissä. Pelkässä tuottavuuskäytössä 2K-näytöllä mikä tahansa moderni grafiikkasuoritin, myös integroitu, hoitaa työpöydän piirtämisen 1440p-resoluutiolla ongelmitta.

Kuluttaako 2K enemmän akkua kannettavassa?

Kyllä, vähän näytön osalta ja merkittävämmin grafiikkasuorittimen osalta. 2K-näyttö kuluttaa taustavalosta hieman enemmän virtaa kuin vastaava 1080p-näyttö. Vielä tärkeämpää on, että jos kannettavasi grafiikkasuoritin piirtää pelejä tai videota 2K-resoluutiolla, se käsittelee 78 % enemmän pikseleitä ruudulla kuin 1080p:llä, mikä lisää grafiikkasuorittimen virrankulutusta ja lämmöntuottoa. Kannettavan tuottavuuskäytössä, jossa grafiikkasuoritin piirtää staattista työpöytää, 2K-näytön akkuvaikutus 1080p:hen verrattuna on pieni. Pelaamisessa tai videon renderöinnissä vaikutus on merkittävämpi ja vaihtelee grafiikkasuorittimen mukaan.

Kannattaako 2K tuottavuuden ja toimistotyön kannalta?

27 tuuman näytöllä kyllä. Hyppy 82 PPI:stä (1080p 27 tuuman näytöllä) 109 PPI:hin (2K 27 tuuman näytöllä) tuottaa selvästi terävämpää tekstiä, mikä vähentää silmien tarkennusrasitusta, kun luet pientä tekstiä pitkään. Suurempi työtila resoluutiolla 2560x1440 tekee myös kahden ikkunan työskentelystä mukavampaa: voit asettaa kaksi täyden leveyden sovellusikkunaa vierekkäin niin, ettei kumpikaan jää liian kapeaksi. 24 tuuman näytöllä hyöty on pienempi, eikä investointi ole pelkästään toimistokäytössä yhtä selvä.

Kannattaako kannettavaan näyttöön valita 1080p vai 2K?

Useimpiin kannettavan näytön käyttötarkoituksiin 1080p on oikea valinta 15,6 tuuman koossa. Tällä näyttökoolla 1080p tarjoaa noin 141 PPI:n tarkkuuden, joka on terävä, miellyttävä ja sopii asiakirjoille, taulukkolaskennalle ja videopuheluille tyypillisellä 50-75 cm:n työskentelyetäisyydellä. 2K:n hinta- ja virrankulutuslisää on vaikeampi perustella kannettavassa koossa tuottavuuskäytössä, jossa suuremman pikselitiheyden hyöty on vähemmän huomattava kuin suuremmalla työpöytänäytöllä. Jos kannettavaa näyttöä käytetään nimenomaan luovaan työhön, jossa kuvan hienot yksityiskohdat ovat tärkeitä, 2K kannattaa harkita, mutta sen hinta ja virrankulutus on silloin otettava huomioon.

Tutustu teknisiin laitteisiin

Mobile Pixels
Geminos AlennushintaAlkaen €699,99 EUR Normaali hinta€884,72 EUR Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO Alennushinta€499,99 EUR Normaali hinta€530,82 EUR Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS -sarja AlennushintaAlkaen €199,99 EUR Normaali hinta€230,02 EUR Markdown price

Lue seuraavaksi

Mobile Pixels gamming monitor
Anti-Aliasing Mode

Jätä kommentti

Kaikki kommentit moderoidaan ennen julkaisemista.

Tämä sivu on suojattu hCaptcha-tunnistuksella, ja hCaptchan tietosuojakäytäntöjä ja käyttöehtoja sovelletaan.