Pikavastaus: Paras kannettava näyttö ostettavaksi tänä Cyber Mondaynä (maanantaina 30. marraskuuta 2026) on Mobile Pixels Trio 3 Pro. Se lisää 15-16 tuuman kannettavaan kaksi 14,1 tuuman 2240 x 1400 -näyttöä yhdellä USB-C-kaapelilla, ja sen hinta oli jo laskettu 599,99 dollarista 433,49 dollariin 29. lokakuuta 2026. Adobe ennustaa, että Cyber Mondayn mukana tulevat kauden suurimmat alennukset elektroniikasta ja tietokoneista, joten tämä on oikea päivä ostaa.
Valintamme yhdellä silmäyksellä
- Paras kokonaisuus: Mobile Pixels Trio 3 Pro. Kaksi QHD-luokan näyttöä, yksi kaapeli, neljä katselutilaa.
- Paras 16 tuuman kannettaville: ASUS ZenScreen MB16QHG. 2560 x 1600 120 Hz:llä ja yksi testatuista kirkkaimmista kannettavista paneeleista.
- Paras hinta-laatusuhde korkealla resoluutiolla: LG gram +view 16. 2560 x 1600 ja 670 g, usein alennuksessa.
- Paras ultrakevyt matkalle: Lenovo ThinkVision M14d. 600 g ja 3 vuoden takuu.
- Paras kompakti kolmen näytön vaihtoehto: Xebec Tri-Screen 2. Kaksi 10,1 tuuman näyttöä pienemmille kannettaville.
Tämän oppaan hinnat tarkistettiin 29. lokakuuta 2026, ja ne muuttuvat ennen Cyber Weekiä ja sen aikana.
Miksi Cyber Monday 2026 on oikea päivä ostaa kannettava näyttö
Cyber Monday on päivä, jolloin tietokoneiden ja elektroniikan hinnat ovat alimmillaan. Adobe Analytics, joka seuraa yli biljoonaa vierailua yhdysvaltalaisissa verkkokaupoissa, odottaa ostajien käyttävän 15,1 miljardia dollaria verkossa 30. marraskuuta, 6,2 % enemmän kuin edellisvuonna. Samassa ennusteessa elektroniikan suurimmaksi alennukseksi arvioidaan 30 % listahinnasta, ja sen mukaan parhaat elektroniikka- ja tietokonetarjoukset osuvat Cyber Mondayhin, ei Black Fridayhin.
Viime vuonna kuvio oli sama. Cyber Monday 2025 nousi 14,25 miljardiin dollariin, 7,1 % ylöspäin, ja elektroniikan alennukset olivat suurimmillaan 31 %. "Alennusten odotetaan pysyvän korkeina Cyber Mondayhin asti", sanoi Adobe Digital Insightsin johtava analyytikko Vivek Pandya BNN Bloombergin vuoden 2025 uutisoinnissa.
Alennusten ennustetaan vastaavan vuotta 2025 lähes prosentilleen, joten hyvä Cyber Monday -hinta tänä vuonna on luotettava merkki eikä sattumaa.
Isompi näyttöala tuottaa enemmän
Perusteet toisen tai kolmannen näytön puolesta on dokumentoitu hyvin. Jon Peddie Research on kyselyissä tutkinut yli 1 000 käyttäjää kolmessa tutkimuksessa (2002, 2012 ja 2017). Sen puheenjohtaja Dr. Jon Peddie kertoo, että usean näytön käyttäjillä "tuottavuuden odotetaan keskimäärin kasvavan 42 %". JPR havaitsi myös, että yhden näytön asettaminen pystytilaan parantaa tuottavuutta lisää, koska vierittämistä tarvitaan vähemmän.
Plugablen julkaisemassa tutkimuskatsauksessa todetaan lisäksi, että Microsoftin tutkijoiden mukaan kahden näytön käyttäjät olivat 18 % tehokkaampia tehtävissä, joissa tietoa haetaan useista lähteistä. Kannettavan käyttäjälle kannettava näyttö on ainoa tapa saada nämä hyödyt kotitoimiston ulkopuolella.
Näin valitsimme nämä näytöt
Arvioimme jokaisen näytön viiden tekijän perusteella, jotka ovat tärkeimpiä työpöydän ulkopuolella työskenteleville:
- Lisätty näyttöala. Kuinka monta neliötuumaa käyttökelpoista työtilaa saat lisää, laskettuna kunkin näytön lävistäjästä ja kuvasuhteesta.
- Terävyys. Resoluutio suhteessa näytön kokoon. Teksti 2240 x 1400 -resoluutiolla tai korkeammalla 14-16 tuuman paneelilla näyttää selvästi terävämmältä kuin 1080p:llä.
- Kannettavuus ja käyttöönotto. Paino, taitettu koko ja se, välittääkö yksi USB-C-kaapeli sekä virran että kuvan.
- Riippumattomien arvostelujen tulokset. Hyödynsimme käytännön testejä sivustoilta Macworld ja Tom's Hardware sekä vahvistettuja asiakasarvioita.
- Hinta-laatusuhde ja suoja. Hinta neliötuumaa kohti, takuun pituus ja palautusaika.
Tästä vertailusta pois jätetyt merkit: Arzopa, Uperfect, ViewSonic ja JSAUX.
Ilmoitus: Tämän oppaan julkaisee Mobile Pixels, Trio 3 Pron valmistaja. Olemme pyrkineet tekemään tämän selväksi ja arvioimaan jokaista tuotetta, myös omaamme, samojen julkaistujen kriteerien ja kolmansien osapuolten testitulosten perusteella. Kerromme avoimesti myös Trio 3 Pron kompromisseista.
Kannettavien näyttöjen vertailu: tekniset tiedot ja hinnat
Trio 3 Pro tuo eniten lisää näyttöalaa kaikista valinnoista, noin 55 % enemmän kuin mikään yksittäinen 16 tuuman näyttö.
| Näyttö | Palkinto | Hinta (29.10.2026) | Näytöt | Resoluutio (per näyttö) | Kirkkaus | Paino | Takuu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mobile Pixels Trio 3 Pro | Paras kokonaisuudessaan | $433.49 (norm. $599.99) | 2 x 14,1" | 2240 x 1400, 16:10 | 300 nitiä | 1,87 kg | 2 vuotta |
| ASUS ZenScreen MB16QHG | Paras 16 tuuman kannettaville | Suositushinta $399 | 1 x 16" | 2560 x 1600, 120 Hz | 417 nitiä (mitattu) | 2,64 lb | 3 vuotta |
| LG gram +view 16 | Paras arvo korkealla resoluutiolla | Listahinta 349,99 $ (nähty hintaan 249 $) | 1 x 16" | 2560 x 1600, 16:10 | 350 nitiä | 1,48 lb (670 g) | Vaihtelee myyjän mukaan |
| Lenovo ThinkVision M14d | Paras ultrakevyt | $253.99 | 1 x 14" | 2240 x 1400, 16:10 | 300 nitiä | 1,32 lb (600 g) | 3 vuotta |
| Xebec Tri-Screen 2 | Paras kompakti kolminäyttöinen | $499 | 2 x 10,1" | 1920 x 1200, 16:10 | Ei julkaistu | 2 lb | 1 vuosi |
Kaksi paneelia voittaa yhden ison työtilassa: Trion kaksi 14,1-tuumaista näyttöä tarjoaa noin 55 % enemmän pinta-alaa kuin mikään yksittäinen 16-tuumainen näyttö tässä vertailussa.
Parhaat kannettavien näyttöjen tarjoukset Cyber Mondayna 2026
1. Mobile Pixels Trio 3 Pro: Paras kokonaisuus

Hinta: 433,49 $ Mobile Pixelsilta (normaalihinta 599,99 $) · Sopii parhaiten: treidaajille, kehittäjille, analyytikoille, videoeditoijille ja kaikille, jotka työskentelevät monessa ikkunassa yhtä aikaa
Trio 3 Pro muuttaa 15-16-tuumaisen kannettavan kolmen näytön työasemaksi. Kaksi 14,1-tuumaista IPS-paneelia avautuu kannettavan näytön molemmin puolin, ja kumpikin toimii resoluutiolla 2240 x 1400, 100 %:n sRGB-peitolla ja 16:10-kuvasuhteella, joka näyttää enemmän tekstirivejä kuin tavalliset 16:9-näytöt. Yksi USB-C-kaapeli hoitaa videon, ja kaksi USB-C-porttia tarjoaa 65 W:n läpivientilatauksen, jotta kannettava pysyy virrassa.
Tämä kolmas sukupolvi on kevyempi ja ohuempi kuin Trio 2 (4,13 lb vs. 4,23 lb), ja siinä on uudistettu sisäänrakennettu tuki, joka toimii myös suojakantena laukussa. Neljä katselutilaa sopivat useimpiin työtapoihin: vaakatila monitehtävyyteen, pystytila koodille ja pitkille asiakirjoille, esitystila asiakkaalle pöydän yli esittelyyn ja yhteistyötila ryhmätarkasteluihin.
Macworldin Simon Jary, lehden entinen toimittaja ja yli 30 vuoden kokemuksella lisälaitteiden testaajana, kutsui sitä "silmiinpistäväksi ratkaisuksi, jossa on joitakin fiksuja mukautuksia" ja kehui korkeaa resoluutiota, kannettavuutta ja helppoa käyttöönottoa. Asiakkaat arvioivat sen Mobile Pixelsin kaupassa luvuin 4,85/5 yhteensä 1 208 arvostelun perusteella.
Hyvä tietää ennen ostamista:
- Perusmallien M1 ja M2 MacBookit tukevat natiivisti vain yhtä ulkoista näyttöä, joten ne tarvitsevat Mobile Pixelsin ilmaisen ohjaimen. Macit, joissa on kaksi DisplayPortia tukevaa USB-C-porttia, ja Windows-kannettavat toimivat yleensä ilman sitä, Macworldin testien mukaan.
- Täyttä 300 nitin kirkkautta varten liitä Trioon USB-C-laturi. Pelkällä kannettavan virralla kirkkautta rajoitetaan.
- Pienet magneetit kiinnittyvät kannettavan kanteen ja pitävät laitteen tukevimmin paikoillaan. Mukana on pahvinen kiinnitysmalli.
Miksi se voittaa: Hintaan 433,49 $ Trio 3 Pro tarjoaa noin 179 neliötuumaa lisänäyttöpinta-alaa, eniten kaikista tässä vertailtavista näytöistä, eli noin 2,43 $ neliötuumalta. Mukana tulee myös 2 vuoden takuu, 30 päivän palautusoikeus ja ilmainen toimitus Yhdysvaltoihin.
2. ASUS ZenScreen MB16QHG: Paras 16-tuumaisille kannettaville
Hinta: 399 $ suositushinta · Sopii parhaiten: 16 tuuman kannettavien omistajille, kevyeen pelaamiseen ja nopeaan selaamiseen
Tämä 16 tuuman 2560 x 1600 -paneeli toimii 120 Hz:n virkistystaajuudella, mikä on kaksinkertainen useimpiin kannettaviin näyttöihin verrattuna. Tom's Hardwaren vanhempi toimittaja Brandon Hill kirjoitti, että se "asettuu 1080p- ja 4K-kannettavien näyttöjen puoliväliin", ja mittasi kirkkaudeksi 417 nitiä, mikä oli testiryhmän kirkkain tulos. Huomaa, että täysi kirkkaus vaatii seinäsovittimen: yhdellä USB-C-kaapelilla Tom's Hardware havaitsi kirkkauden rajoittuvan 60 %:iin. Siitä puuttuvat myös FreeSync ja G-Sync.
3. LG gram +view 16: paras hinta-laatusuhde korkealla tarkkuudella
Hinta: listahinta 349,99 $, ja se on myyty jopa 249 dollarilla Amazonissa · Sopii parhaiten: budjettiostajille, jotka haluavat silti terävän tekstin
LG:n 16 tuuman 2560 x 1600 -paneeli kattaa 99 % DCI-P3-värialueesta, sen kirkkaus on 350 nitiä ja se painaa vain 670 g, LG:n mukaan. Suojakansi lisää painoa, ja joidenkin arvostelijoiden mukaan sen asennus voi olla hankalaa. Jos hinta laskee lähelle aiempaa pohjaa tänä Cyber Mondaynä, tämä on yksi parhaista vaihtoehdoista yhden näytön kannettavissa näytöissä.
4. Lenovo ThinkVision M14d: paras ultrakevyt matkalle
Hinta: 253,99 $ Amazonista · Sopii parhaiten: usein lentäville ja työmatkustajille
M14d painaa 600 g, joten se on tämän listan kevein valinta. Sen 14 tuuman 2240 x 1400 -näyttö vastaa Trion pikselitiheyttä, ja sen 3 vuoden takuu on listan pisin ASUKSEN ohella. Saat yhden lisänäytön kahden sijaan, joten se sopii niille, jotka tarvitsevat toisen ikkunan enemmän kuin täyden työpisteen.
5. Xebec Tri-Screen 2: paras kompakti kolmoisnäyttövaihtoehto
Hinta: 499 $ Xebecilta · Sopii parhaiten: 13-14 tuuman kannettaville, joiden yli suurempi kolmoisnäyttö työntyisi
Tri-Screen 2 kiinnittää kaksi 10,1 tuuman 1920 x 1200 -näyttöä lähes mihin tahansa kannettavaan ja painaa noin 0,9 kg. Näytöt ovat paljon pienempiä kuin Trion 14,1 tuuman paneelit, joten saat noin puolet vähemmän näyttöalaa korkeammalla hinnalla. Xebecin mukaan sen sovitin joihinkin kannettaviin on loppuunmyyty toistaiseksi siirryttäessä Tri-Screen 3:een, joten tarkista yhteensopivuus ennen ostamista.
Ostoopas: tärkeimmät tekniset tiedot
Valitse ensin näyttö kannettavasi koon ja työmääräsi mukaan ja vertaa vasta sitten teknisiä tietoja. Tässä on selitetty, mitä kukin termi tarkoittaa käytännössä.
- Yksi näyttö vai kaksi. Yksi kannettava näyttö kaksinkertaistaa työtilasi. Trio 3 Pron kaltainen kolmen näytön laajennus kolminkertaistaa sen viemättä enemmän pöytätilaa syvyyssuunnassa, mikä on tärkeää lentokoneen tarjotinpöydällä ja kahvilan tiskillä.
- Resoluutio ja pikselitiheys. 1920 x 1080 (1080p) on perustaso. 14–16 tuuman paneelit, joiden resoluutio on 2240 x 1400 tai 2560 x 1600, näyttävät tekstin selvästi terävämpänä ja mahduttavat enemmän taulukkorivejä. 4K kannattaa valita lähinnä valokuva- ja videotyöhön.
- Kuvasuhde (16:10 vs. 16:9). 16:10-näyttö on noin 11 % korkeampi kuin yhtä leveä 16:9-näyttö. Useimmissa nykyisissä kannettavissa on 16:10-näyttö, joten samanlainen lisänäyttö asettuu niiden viereen siististi.
- Kirkkaus (nitiä). 250–300 nitiä riittää sisätiloissa. Valitse vähintään 400 nitiä, jos työskentelet ikkunoiden lähellä. Monet USB-C-näytöt rajoittavat kirkkautta, kun virta tulee vain kannettavalta, kuten sekä Macworld että Tom's Hardware havaitsivat testeissään.
- Värialue (sRGB, DCI-P3, Adobe RGB). Ne kertovat, kuinka monta väriä näyttö pystyy esittämään. 100 % sRGB riittää verkkoon, toimistotöihin ja useimpaan sisällöntuotantoon. DCI-P3 ja Adobe RGB ovat tärkeitä ammattimaisessa valokuvauksessa, videotyössä ja painotuotteissa.
- Virkistystaajuus (Hz). 60 Hz on tavallinen tuottavuuskäytössä. 120 Hz tekee vierityksestä ja pelaamisesta sulavamman, mutta kuluttaa enemmän virtaa.
- Liitäntä (USB-C DisplayPort Alt Mode). Yhden kaapelin ratkaisussa kannettavan USB-C-portin on tuettava videokuvaa. Portin vieressä on usein DisplayPort- tai Thunderbolt-logo. Läpivientilatauksen ansiosta yksi laturi riittää sekä näytölle että kannettavalle.
- Mac-yhteensopivuus. Perusmallin M1- ja M2-MacBookit tukevat natiivisti vain yhtä ulkoista näyttöä. Kahden lisänäytön käyttöön tarvitaan DisplayLink-tyyppinen ajuriohjelmisto.
Nopea valinta-opas
| Jos sinä... | Valitse |
|---|---|
| Käytät päivittäin useita sovelluksia, kaavioita tai koodi-ikkunoita | Mobile Pixels Trio 3 Pro |
| Omistat 16 tuuman kannettavan tai pelaat satunnaisesti | ASUS ZenScreen MB16QHG |
| Haluat terävän lisänäytön edullisesti | LG gram +view 16 |
| Lennät joka viikko ja jokainen gramma ratkaisee | Lenovo ThinkVision M14d |
| Käytät 13–14 tuuman kannettavaa ja haluat kolme näyttöä | Xebec Tri-Screen 2 |
Näin löydät parhaan kannettavan näytön tarjouksen Cyber Mondaynä
- Tarkista hinnat jo nyt ja aseta hintahälytykset. Adoben ennusteen mukaan alennukset ovat marraskuun alussa enintään 14 % ja juuri ennen kiitospäivää enintään 21 %. Cyber Weekin aikana ne nousevat jopa 30 %:iin, kertoo yhtiön vuoden 2026 ennuste. Kun tiedät tämänhetkisen hinnan, näet, onko "tarjous" todellinen.
- Osta suoraan valmistajalta, jos takuulla on väliä. Valmistajien omat verkkokaupat tarjoavat usein pidemmän takuun ja helpommat palautukset. Esimerkiksi Mobile Pixels antaa Trio 3 Pro -näytölle 2 vuoden takuun ja 30 päivän palautusoikeuden.
- Katso tuotepaketit. Trio 3 Pro Productivity Bundle oli 29. lokakuuta 2026 hinnoiteltu 458,23 $:iin tavallisen 639,98 $:n hinnan sijaan, eli 28 %:n säästö.
- Varmista, että kannettavasi USB-C-portti tukee videota ennen kassalle siirtymistä. Näin vältät palautukset ja sovittimien tarpeen.
- Käytä osta nyt, maksa myöhemmin -palvelua harkiten. Adoben arvion mukaan BNPL tuo Cyber Mondayn ostoksiin 1,09 miljardia dollaria. 433 dollarin ostoksen jakaminen neljään maksuun on järkevää, jos järjestelyyn ei liity korkoa tai myöhästymismaksuja.
- Kysy opiskelija- ja yritushinnoista. Mobile Pixels tarjoaa opiskelija-alennuksen ja määräalennuksia tiimeille. Tarkista ehdot, sillä näitä ei välttämättä voi yhdistää alennushintoihin.
Usein kysytyt kysymykset
Milloin Cyber Monday 2026 on?
Cyber Monday 2026 on maanantaina 30. marraskuuta 2026. Adoben odotetaan olevan vuoden suurin verkkokauppapäivä, ja 15,1 miljardin dollarin verkkomyynti Yhdysvalloissa.
Ovatko Cyber Monday- vai Black Friday -tarjoukset parempia näytöille?
Näytöissä ja tietokoneissa Cyber Monday voittaa yleensä. Adoben vuoden 2026 ennusteen mukaan elektroniikan ja tietokoneiden suurimmat alennukset tulevat Cyber Mondayna, kun taas Black Friday on vahvimmillaan televisioissa, leluissa, vaatteissa ja kodinkoneissa.
Mikä on paras kannettava näyttö Cyber Monday 2026 -tarjouksista?
Mobile Pixels Trio 3 Pro on kokonaisuutena paras valintamme. Se lisää kaksi 14,1 tuuman 2240 x 1400 -näyttöä yhden USB-C-kaapelin kautta, ja sen hinta oli 29. lokakuuta 2026 433,49 $, aiemmin 599,99 $.
Kannattaako kolmen näytön kannettavan monitori ostaa?
Kyllä, jos työskentelet säännöllisesti kolmen tai useamman ikkunan välillä. Jon Peddie Researchin mukaan usean näytön käyttäjät odottavat keskimäärin 42 %:n tuottavuuden kasvua, ja kolmen näytön laajennus tuo tämän kokoonpanon minne tahansa, missä voit avata kannettavan.
Toimiiko kannettava näyttö MacBookini kanssa?
Useimmat toimivat. M-sarjan Pro- tai Max-siruilla varustetut MacBookit sekä M4- tai uudemmat sirut voivat ohjata useita näyttöjä natiivisti. Perusmallit M1 ja M2 tukevat yhtä ulkoista näyttöä, ellet asenna DisplayLink-tyylistä ohjelmistoa, jonka Mobile Pixels tarjoaa Trio 3 Prolle ilmaiseksi.
Tarvitseeko kannettava näyttö oman virtalähteen?
Yleensä ei. Useimmat USB-C-kannettavat näytöt saavat virtaa kannettavasta tietokoneesta yhden kaapelin kautta. Laturin kytkeminen avaa usein täyden kirkkauden ja voi välittää virtaa eteenpäin kannettavalle. Trio 3 Pro tukee 65 W:n läpivientilatausta.
Millainen resoluutio kannettavassa näytössä pitäisi olla?
14–16 tuuman näytöillä 2240 x 1400 tai 2560 x 1600 tuottaa selvästi terävämpää tekstiä kuin 1080p. Säästä 4K valokuvien ja videoiden muokkaukseen.
Kuinka paljon voin odottaa säästäväni Cyber Mondayna?
Adoben odotetaan elektroniikan alennusten yltävän vuonna 2026 enimmillään 30 %:iin listahinnasta, mikä vastaa vuoden 2025 huippua 30,1 %. Jotkin brändit tarjoavat vielä suurempia alennuksia omissa verkkokaupoissaan, joten vertaa hintaa valmistajan tavalliseen hintaan.

Jätä kommentti
Kaikki kommentit moderoidaan ennen julkaisemista.
Tämä sivu on suojattu hCaptcha-tunnistuksella, ja hCaptchan tietosuojakäytäntöjä ja käyttöehtoja sovelletaan.