FHD vs. QHD: Perimmäinen opas tarpeisiisi parhaiten sopivan tarkkuuden valintaan

FHD vs. QHD

Ennen FHD:n ja QHD:n vertailua kannattaa ymmärtää, mitä resoluutio tarkalleen mittaa. Näytön resoluutio kertoo yksittäisten valoa lähettävien pisteiden eli pikselien määrän, jotka on järjestetty ruudukkoon näytön poikki. Enemmän pikseleitä tarkoittaa hienompia yksityiskohtia, sileämpää tekstiä ja yleisesti ottaen mukavampaa katselukokemusta pitkillä käyttökerroilla.

FHD (Full High Definition) on 1920 × 1080 pikselin näyttöresoluutiostandardi, jota kutsutaan yleisesti myös nimellä 1080p. Luku kuvaa pystysuuntaisen resoluution vaakarivien määrää progressiivisessa kuvanmuodossa. QHD (Quad High Definition) puolestaan on 2560 × 1440 pikselin standardi, jossa on 1,77 kertaa enemmän pikseleitä kuin FHD-näytössä ja joka tarjoaa tasapainon edullisuuden, suorituskyvyn ja kuvanlaadun välillä. 

Alla oleva kaavio näyttää todellisen markkinajakauman: tammikuun 2026 Steam Hardware & Software Survey -tutkimuksen mukaan 1080p on edelleen yleisin pääasiallinen näyttöresoluutio 52,59 %:lla, kun 1440p:n osuus on 21,32 %. Tiedolla on merkitystä, koska se kertoo, mitä toimiva laitteisto tukee nykyään, ja osoittaa selvästi, että QHD yleistyy nopeasti.


Pikselilaskenta: miksi luvuilla on merkitystä

Alla oleva taulukko esittää tekniset tiedot rinnakkain, mutta muutama luku ansaitsee tarkemman tarkastelun.

Ominaisuus FHD (1080p) QHD (1440p) — ihanteellinen valinta
Resoluutio 1920 × 1080 2560 × 1440
Pikseliä yhteensä 2,07 miljoonaa 3,69 miljoonaa
PPI tyypillisellä koolla ~92 PPI 24" näytöllä ~109 PPI 27" näytöllä
Näytönohjaimen vaatimukset Matala Keskitaso
Näytön hintaluokka $90 – $400 $250 – $1,200
Suurin virkistystaajuus Enintään 500 Hz Enintään 360 Hz
Ihanteellinen näytön koko Enintään 24" 27" – 32"
Sopii parhaiten Pelaaminen, matkustaminen, edullisuus Tuottavuus, suunnittelu, monipuolinen käyttö

QHD tarjoaa 2560 × 1440 pikseliä eli yhteensä 3,7 miljoonaa pikseliä, täsmälleen nelinkertaisesti 720p HD:n pikselimäärän ja 78 % enemmän näyttötilaa kuin FHD monitehtäviseen työskentelyyn. Tuo 78 % ei ole pelkkä abstrakti luku: se ratkaisee, voitko pitää selainikkunan, taulukon ja Slackin sivupalkin auki samanaikaisesti ilman jatkuvaa koon muuttamista tai alt-tabilla vaihtamista.

Pikselitiheys (mitataan PPI-arvolla, pikseliä tuumalla) on yhtä tärkeä. 24-tuumainen FHD-näyttö tarjoaa noin 92 PPI:n tiheyden, ja pikselitiheys vaihtelee merkittävästi näytön koon mukaan. Tällä tiheydellä 27-tuumaisella näytöllä yksittäiset pikselit erottuvat monelle käyttäjälle, minkä vuoksi teksti näyttää hieman pehmeältä tai "sumealta", mikä on keskeinen silmien väsymisen syy pitkillä työrupeamilla.

Korkeamman resoluution näytöt vähentävät silmien väsymistä päivän aikana. 27-tuumainen QHD-näyttö tarjoaa painetun paperin kaltaisen tarkkuuden ja poistaa sumeuden, jonka vuoksi käyttäjät joutuvat jatkuvasti säätämään näyttöä lukiessaan digitaalista sisältöä. Ammattilaisille, jotka viettävät kuusi–kahdeksan tuntia päivässä näytön ääressä, kyse ei ole pienestä viihtyvyysasiasta vaan merkittävästä terveys- ja tuottavuustekijästä.


Kenen kannattaa valita FHD?

Mobile Pixels -pelinäyttö

FHD ei ole vanhentunut. Se on edelleen oikea valinta selkeästi rajattuihin käyttötarkoituksiin.

Budjettipelaajat, sekä kilpailulliset että satunnaiset

Moni pelaaja valitsee FHD:n kilpapelaamiseen, koska se tukee korkeita kuvataajuuksia. FHD:n matalampi resoluutio ei myöskään kuormita näytönohjainta yhtä paljon, joten pelaajat saavuttavat korkeammat kuvataajuudet useammilla laitteilla. Nopeatempoisissa peleissä, kuten Counter-Strike 2, Apex Legends ja Valorant, sujuva suorituskyky on johdonmukaisesti pikselitiheyttä tärkeämpää. Nopein tällä hetkellä saatavilla oleva 1080p-pelinäyttö on Alienware AW2524H, jonka päivitystaajuus on huikea 500 Hz, eikä mikään QHD-paneeli pääse lähelle sitä.

Kannettavien käyttäjät ja matkustavat työntekijät

FHD on edelleen kannettavien tietokoneiden yleisin resoluutio käytännön syystä: monessa 13 tuuman tietokoneessa on FHD-näyttö, ja se näyttää silti upealta, koska pienellä koolla ja tavallisella katseluetäisyydellä ihmissilmä ei yksinkertaisesti erota korkeampien resoluutioiden tuomaa lisätarkkuutta. Myös akunkesto on etu: 2,07 miljoonan pikselin piirtäminen vaatii huomattavasti vähemmän näytönohjaimen tehoa kuin 3,69 miljoonan.

Budjettitietoiset ostajat

Edullisia FHD-näyttöjä saa jo noin 90-100 dollarilla, joten FHD on erinomainen valinta kuluttajille, jotka eivät tarvitse terävintä kuvaa ja käyttävät näyttöä lähinnä median katseluun, selaamiseen ja perustyöskentelyyn. 

Yksinkertaiset toimistotehtävät

Jos keskityt tavallisiin tuottavuustehtäviin, kuten tekstinkäsittelyyn tai selaamiseen, FHD toimii hyvin, vaikka se voi tuntua rajoittavalta QHD:hen verrattuna, kun tarvitset useita sovelluksia tai yksityiskohtaisia näkymiä samanaikaisesti. 


Kenen kannattaa valita QHD?

QHD:stä on huomaamatta tullut ensisijainen resoluutio kaikille, joiden työ vaatii tarkkuutta, tilaa tai pitkiä näyttöaikoja.

Multitaskaajat ja tietotyöntekijät

Siirryttyään käyttämään QHD-näyttöä verkkokehityksessä yksi analyytikko huomasi, että näytölle mahtui 30 % enemmän koodia ja teksti pysyi silti luettavana. Kehittäjille, kirjoittajille, analyytikoille ja kaikille, jotka työskentelevät usean ikkunan työnkuluissa, lisätila vähentää päivittäisen kontekstinvaihdon viemiä tunteja.

Suunnittelijat ja luovan alan ammattilaiset

Korkean resoluution kuvien parissa työskentelevän graafisen suunnittelijan työ sujuu tehokkaammin QHD-näytöllä, koska lähentämistä tarvitaan harvemmin. Värien tarkkuus, hienojen yksityiskohtien toisto ja mahdollisuus esikatsella aineistoja lähes alkuperäisessä koossa paranevat kaikki 1440p-resoluutiolla.

Pitkiä työrupeamia tekevät, jotka välittävät silmien terveydestä

Pikselitiheys on erityisen tärkeä ammattilaisille, jotka lukevat asiakirjoja, koodaavat tai työskentelevät monimutkaisten taulukoiden parissa tuntikausia. Terävä teksti on helpompi hahmottaa, ja datarivien seuraaminen vaatii vähemmän silmien liikettä. Työpäivän aikana kertyvä vaikutus vähentää silmien väsymistä merkittävästi.

"Korkeamman resoluution näytön edut ulottuvat selkeyttä, terävyyttä ja yksityiskohtia pidemmälle: mitä suurempi pikselimäärä, sitä lähempänä näyttöä voi istua ilman kuvanlaadun heikkenemistä tai silmien rasittumista. Tämä on erityisen hyödyllistä suunnittelijoille, luoville ammattilaisille ja osakekauppiaille, joiden täytyy katsoa tietoja läheltä pitkiä aikoja."

27 tuuman ja sitä suurempien näyttöjen omistajat

Näytön koon ja resoluution on sovittava yhteen. 24-27 tuuman näytöille kannattaa valita 1080p tai 1440p, ja vain yli 27 tuuman näyttöjä harkitsevien kannattaa valita QHD tai 4K tasapainoisen katselukokemuksen saamiseksi. Yksinkertaisesti sanottuna: jos sinulla on 27 tuuman näyttö ja käytät yhä FHD-resoluutiota, maksat näyttöalasta, jota resoluutiosi ei pysty täyttämään terävästi.


Silmien rasittuminen ja tuottavuus

Resoluution vaikutus hyvinvointiin on hyvin dokumentoitu. Kotoa työskentely on nostanut tietokoneen aiheuttaman näköoireyhtymän (CVS) esiintyvyyden maailmanlaajuisesti 69 prosenttiin, ja etätyöntekijöillä silmien rasittuminen on 25 % vakavampaa kuin toimistossa työskentelevillä. Näytön laatu on yksi helpoimmin hallittavista tekijöistä.

Society for Information Display on havainnut, että korkeat resoluutiot auttavat vähentämään silmien rasittumista ja parantavat tarkkuutta yksityiskohtia vaativassa työssä. Havainto vastaa käytännön kokemusta: terävämpää tekstiä on helpompi lukea, mikä vähentää pientä stressiä, joka kertyy työpäivän aikana.

Monitori, jota ei ole suunniteltu hyvinvointi huomioiden, voi aiheuttaa silmien rasittumista, migreeniä ja jopa selän ja niskan lihasongelmia. Nämä vaikutukset johtavat suoraan heikompaan tuottavuuteen, poissaoloihin ja tyytymättömyyteen työssä. Resoluutioon panostaminen on tästä näkökulmasta yhtä lailla ergonominen kuin esteettinen valinta.


Resoluutio ja näyttötila: moniajon vahvistin

Yksi QHD:n vähiten puhutuista eduista on se, kuinka merkittävästi se muuttaa useiden ikkunoiden samanaikaista käyttöä.

QHD:n korkeampi resoluutio mahdollistaa useiden sovellusten käytön mukavasti rinnakkain yhdellä näytöllä. Se parantaa tuottavuutta ja sopii erinomaisesti moniajajille, jotka haluavat enemmän näyttötilaa. 

Etätyöntekijöille, jotka käyttävät pääkoneenaan kannettavaa, ulkoinen monitori joko työpöydällä tai matkalla vahvistaa hyötyjä entisestään. Kannettava FHD-lisänäyttö 1080p-resoluutioisen kannettavan rinnalla käytännössä kaksinkertaistaa näkyvän työtilasi. Kun jommankumman näytön päivittää QHD:hen, vaikutus kasvaa vielä enemmän.

Duex Float

Etätyöntekijöille ja usein matkustaville: jos käytössäsi on jo toinen näyttö, resoluutiolla on merkitystä. Mobile Pixels Duex Float on kannettava kaksinäyttöinen monitori, joka kiinnitetään kannettavan kannen taakse. Se tuo heti käyttöösi lisänäytön ja taittuu litteäksi matkaa varten. Jos haluat selvittää, sopiiko FHD vai QHD paremmin liikkuvaan työskentelyysi, ennen kuin sitoudut isompaan pöytämonitoriin, Duex Float on käytännöllinen ja kevyt testiväline kaksoisnäytöllä työskentelyyn liikkeellä ollessa.


Pelaaminen: missä FHD pitää edelleen pintansa

Resoluutiokeskustelu on pelaamisessa vivahteikkaampaa kuin tuottavuuskäytössä. Kuvataajuus eli se, kuinka monta kuvaa sekunnissa näyttösi voi näyttää, on yhtä tärkeä kuin tarkkuus, ja näistä kahdesta joutuu tinkimään toisen hyväksi.

Vaikka 4K OLED -paneelit yleistyvät, kesäkuun 2025 Steamin laitteistokysely paljastaa, että 1080p-näytöt hallitsevat edelleen 54,54 %:n osuudella, kun taas 1440p-näytöissä kasvu on suurinta: osuus on 19,86 %, eli 0,37 % enemmän kuin edellisenä kuukautena.

FHD säilyy kilpapelaajien suosiossa selvästä syystä: 1080p-resoluution kysyntä selittyy kuvanlaadun ja suorituskyvyn optimaalisella tasapainolla, erityisesti 24 tuuman näytöillä. Tämä muoto sopii erinomaisesti keskitason näytönohjaimille, kuten RTX 3060, ja mahdollistaa korkeat kuvataajuudet useimmissa nykypeleissä.

Immersiivisessä, hitaammassa pelaamisessa, kuten avoimen maailman roolipeleissä, ajosimulaattoreissa ja strategiapeleissä, QHD tarjoaa selvästi rikkaamman visuaalisen kokemuksen. 400–600 dollarin näytönohjaimet pyörittävät QHD-pelaamista hyvin ja tuottavat useimmissa peleissä yli 60 kuvaa sekunnissa korkeilla asetuksilla. Valinta riippuu lopulta siitä, painotatko kuvataajuutta vai kuvan tarkkuutta.


Laitteistovaatimusten todellisuustarkistus

Resoluutio ei ole irrallinen asia. Näytön resoluution on vastattava näytönohjaimesi suorituskykyä ja liitäntästandardiasi.

QHD-näyttöjen hinnat vaihtelevat 250 dollarista 800 dollariin, ja ammattilaiskäyttöön tarkoitetut värintoistoltaan tarkat mallit voivat maksaa jopa 1 200 dollaria. FHD-näyttöjä on edelleen saatavilla 150–400 dollarin hintaluokassa edullisina malleina ja jopa 500 dollariin asti huippuluokan pelinäytöissä, joissa on korkea virkistystaajuus.

Liitettävyyden osalta: korkeammat resoluutiot vaativat enemmän kaistanleveyttä, joten täysi virkistystaajuus UHD-resoluutiolla edellyttää DisplayPort 1.4 -liitäntää tai HDMI 2.1 -liitäntää, ja myös QHD hyötyy DisplayPort 1.4 -liitännästä vanhempiin HDMI-standardeihin verrattuna. Varmista ennen päivitystä, että kannettavasi tai pöytätietokoneesi tukee uuden näytön vaatimaa lähtömuotoa.

Myös energiankulutus kannattaa huomioida. QHD-näytöt voivat kuluttaa enemmän energiaa kuin FHD-näytöt, mikä voi nostaa sähkökustannuksia vähitellen. Tämä kannattaa ottaa huomioon, jos näytöt ovat käytössä pitkiä aikoja.


Resoluution ja koon ihannekohta: käytännöllinen malli

Asiantuntijoiden yhteinen näkemys on selvä: sovita resoluutio näytön kokoon ja käyttötarkoitukseen.

Tässä on yksinkertaistettu päätöksentekomalli:

Valitse FHD, jos: käytät enintään 24 tuuman näyttöä, pelaat kilpaa ja priorisoit kuvataajuutta, budjettisi on tiukka tai käytät pääasiassa kannettavaa tietokonetta ja matkoilla lisänä kannettavaa näyttöä.

Valitse QHD, jos: näyttösi on vähintään 27 tuumaa, työskentelet luovilla aloilla (suunnittelu, video, kehitys), vietät näytön ääressä yli kuusi tuntia päivässä tai haluat parhaan tasapainon terävyyden, näytönohjaimen kuormituksen ja hinnan välillä ennen siirtymistä 4K:hon.

Näyttötestausammattilaisten pikainen yhteenveto: valitse FHD kilpapelaamiseen ja edullisiin kokoonpanoihin, QHD tasapainoiseen suorituskykyyn ja tuottavuuteen tai UHD ammattityöhön ja parhaaseen mahdolliseen kuvanlaatuun suurilla näytöillä.


Huomioita kannettavista näytöistä ja resoluution valinnasta

Kannettavilla näytöillä on resoluutiokeskustelussa oma ainutlaatuinen paikkansa. Koska ne ovat tyypillisesti 13-16-tuumaisia ja niitä käytetään lähietäisyydeltä kahvilan pöydällä, hotellihuoneessa tai lentokoneen tarjotinpöydällä, FHD tarjoaa erinomaisen pikselitiheyden ilman QHD:n lisäämää näytönohjaimen kuormitusta tai kustannuksia.

Työntekijöille, jotka jakavat aikansa tehokkaan pöytäkoneympäristön (jossa QHD on järkevä) ja liikkuvan työn (jossa FHD on ihanteellinen) välillä, molempien käyttö on käytännöllinen ja kustannustehokas strategia. Mobile Pixels Duex Float on suunniteltu juuri tähän hybridikäyttöön - plug-and-play-FHD-kannettava näyttö, joka kiinnittyy suoraan kannettavaan tietokoneeseen ja tuo selkeän, terävän tuottavuuden minne tahansa ilman erillistä näytönohjainta tai monimutkaisia asetuksia.


Mihin markkina on menossa

Steamin laitteistokysely marraskuulta 2025 osoittaa, että 52,83 % pelaajista käyttää edelleen 1080p-resoluutiota, mutta osuus on laskenut 3,15 % vuodessa, mikä osoittaa selvän suunnanmuutoksen. QHD:n osuus kasvoi 2,97 % yhdessä kuukaudessa vuoden 2024 alussa, mikä oli sen merkittävin kasvu pitkään aikaan, ja se kuvastaa tasaista siirtymää FHD:stä sekä harrastajien että ammattilaisten keskuudessa.

Laajempi markkinasignaali on, että QHD on siirtymässä "harrastajien valinnasta" "valtavirran standardiksi". Saman siirtymän FHD teki noin kymmenen vuotta sitten. QHD-näytön osto tänään on tulevaisuuteen katsova päätös, kun taas FHD:n osto on edelleen käytännöllinen ja taloudellisesti järkevä valinta useimmille käyttäjille vuonna 2026.


Usein kysytyt kysymykset

Mikä on FHD:n ja QHD:n suurin ero?
FHD (1920 × 1080) ja QHD (2560 × 1440) eroavat toisistaan pääasiassa pikselimäärältään. QHD:ssa on noin 78 % enemmän pikseleitä kuin FHD:ssa, mikä tuo terävämmän kuvan, enemmän näkyvää työtilaa ja tarkemman tekstin, mikä huomataan erityisesti vähintään 27-tuumaisilla näytöillä.
Kannattaako FHD:stä päivittää QHD:hen?
Se riippuu näytön koosta ja käyttötarkoituksesta. 27-tuumaisella tai sitä suuremmalla näytöllä, jota käytetään suunnitteluun, koodaukseen, kirjoittamiseen tai muuhun pitkäkestoiseen ammattityöhön, QHD-päivitys kannattaa yleensä terävämmän tekstin, vähäisemmän silmien rasittumisen ja sujuvamman monitehtäväisyyden vuoksi. Alle 24-tuumaisilla näytöillä tai kilpapelaamisessa, jossa kuvataajuus on tärkeintä, FHD on usein edelleen parempi valinta.
Vaatiiko QHD paremman näytönohjaimen?
Kyllä. 3,69 miljoonan pikselin piirtäminen 2,07 miljoonan sijaan vaatii enemmän näytönohjaimen suorituskykyä, mikä vaikuttaa pelien kuvataajuuteen ja jonkin verran myös kannettavien akunkestoon. Tuottavuustehtävissä (asiakirjat, taulukot, selaimet) nykyaikaiset integroidut näytönohjaimet hoitavat QHD:n vaivatta. Pelaamiseen keskitason erillinen näytönohjain 400–600 dollarin hintaluokassa selviää QHD:stä hyvin.
Mikä näyttökoko sopii parhaiten FHD:lle ja QHD:lle?
FHD näyttää parhaalta enintään 24 tuuman näytöillä, joilla pikselitiheys pysyy riittävän korkeana terävän kuvan tuottamiseen. QHD sopii ihanteellisesti 27–32 tuuman näytöille, joilla se tarjoaa sopivan tiheyden pitämään tekstin ja kuvat teräväpiirtoisina normaalilta katseluetäisyydeltä.
Voinko käyttää QHD-näyttöä kannettavallani?
Useimmiten kyllä, kunhan kannettavassasi on DisplayPort 1.2- tai HDMI 2.0 -lähtö (tai uudempi). USB-C ja DisplayPort Alt Mode yleistyvät jatkuvasti, ja ne pystyvät täysin ohjaamaan QHD-näyttöä 60 Hz:llä. Tarkista aina kannettavasi enimmäislähtöresoluutio sen teknisistä tiedoista.
Vaikuttaako resoluutio silmien rasittumiseen?
Kyllä. Suurempi pikselitiheys tarkoittaa terävämpää tekstiä ja kuvia, mikä vähentää tiedostamatonta ponnistelua, jonka silmäsi tekevät näytön sisällön hahmottamiseksi. Society for Information Displayn mainitsema tutkimus tukee sitä, että korkeammat resoluutiot auttavat vähentämään silmien rasitusta ja parantavat tarkkuutta yksityiskohtia vaativassa työssä. Myös muilla tekijöillä, kuten sinisen valon suodatuksella, virkistystaajuudella, ympäristön valaistuksella ja 20-20-20-säännöllä, on merkittävä rooli.
Onko FHD riittävä kannettavassa näytössä?
Useimmille käyttäjille ehdottomasti. Kannettavat näytöt ovat tyypillisesti 13–16 tuumaa ja niitä käytetään läheltä, jolloin FHD tarjoaa erinomaisen pikselitiheyden (noin 130+ PPI 15,6 tuuman paneelissa). Pienempi näytönohjaimen kuormitus auttaa myös säästämään kannettavan akkua matkustaessa.
Mitä resoluutiota useimmat näytöt käyttävät vuonna 2026?
Steamin laitteisto- ja ohjelmistokyselyn (tammikuu 2026) mukaan FHD (1080p) on edelleen yleisin näytön resoluutio 52,6 %:n osuudella. Seuraavina tulevat QHD (1440p) 21,3 %:lla ja 4K noin 3,7 %:lla. QHD:n osuus on kasvanut tasaisesti vuosi vuodelta.
Onko QHD sama asia kuin 2K?
Näitä termejä käytetään usein synonyymeinä, mutta niillä on tekninen ero. Todellinen 2K (elokuvateollisuuden määritelmän mukaan) tarkoittaa resoluutiota 2048 × 1080. Kuluttajanäyttöjen markkinoinnissa "2K" viittaa löyhästi resoluutioon 2560 × 1440 (QHD). Kun näytön teknisissä tiedoissa lukee "2K", se tarkoittaa lähes aina QHD:tä.
Mikä resoluutio Mobile Pixels Duex Floatissa on?
Duex Float on FHD-kannettava näyttö, erinomainen valinta matkustaville ja hybridityötä tekeville, jotka tarvitsevat selkeän ja terävän lisänäytön ilman suuremman resoluution paneelin painoa tai näytönohjaimen kuormitusta.

Tutustu teknisiin laitteisiin

Mobile Pixels
Geminos AlennushintaAlkaen €699,99 EUR Normaali hinta€884,72 EUR Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO Alennushinta€499,99 EUR Normaali hinta€530,82 EUR Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS -sarja AlennushintaAlkaen €199,99 EUR Normaali hinta€230,02 EUR Markdown price

Lue seuraavaksi

Geminos dual monitor
Duex Float dual screen for laptop

Jätä kommentti

Kaikki kommentit moderoidaan ennen julkaisemista.

Tämä sivu on suojattu hCaptcha-tunnistuksella, ja hCaptchan tietosuojakäytäntöjä ja käyttöehtoja sovelletaan.