Mikä on pelinäyttöjen paras hertsitaajuus vuonna 2025?

Mobile Pixels gaming monitor

Oikean virkistystaajuuden valinta ei ole enää pelkkä 60 Hz vastaan 144 Hz -väittely. Vuonna 2025 kuluttajapaneelit yltävät 540 Hz:iin, ja jokainen taso sopii eri lajityypeille, näytönohjaimille ja budjeteille. Tämä perusteellinen opas käsittelee tekniikan, todelliset hyödyt ja kompromissit, jotta voit valita optimaalisen Hz-luvun, etkä vain suurinta numeroa.

1. Virkistystaajuuden perusteet

Termi Merkitys Auktoritatiivinen lähde
Virkistystaajuus (Hz) Kuinka monta kertaa sekunnissa paneeli voi piirtää uuden kuvan. VESA
Kuvataajuus (FPS) Kuvien määrä, jonka näytönohjain tuottaa sekunnissa; pitäisi vastata suunnilleen Hz-lukua. NVIDIA
Liikekuvan vasteaika (MPRT) Kuinka kauan pikseli pysyy näkyvissä; yhdistää liikesumeuden Hz-lukuun. Blur Busters
Muuttuva virkistystaajuus (VRR) Synkronoi Hz-luvun FPS:n kanssa ja poistaa repeilyn. HDMI 2.1a -määrittely

Viive ≈ ½ päivitysjaksosta, joten siirtyminen 60 Hz:stä (8,3 ms) 240 Hz:iin (2,1 ms) lyhentää klikkauksesta kuvaksi kuluvaa viivettä noin 6 ms.

2. Kuluttajapaneelien tilanne vuonna 2025

Nimellinen Hz Paneelityyppi('t) Tyypilliset resoluutiot Näytönohjain 1 %:n alimman FPS:n vastaavuuteen*
144 Hz IPS / VA / Mini-LED 1080p–4K RTX 4060 / RX 7600
240 Hz Nopea IPS / Mini-LED 1080p, 1440p ultraleveä RTX 4070 / RX 7700 XT
360 Hz E-urheilu-IPS, TN 1080p RTX 4080 SUPER
480 Hz OLED, Dual-Driver IPS 1080p, 1440p RTX 4090 / RX 7900 XTX
540 Hz TN-E (kokeellinen), OLED (Q3 2025) 1080p RTX 5090 / RX 8900 XT*

*Huhuttu ominaisuus tulevan sukupolven näytönohjaimille.

3. Kuinka paljon päivitystaajuutta oikeasti huomaa?

  • 60 → 120 Hz: Valtava harppaus; 95 % käyttäjistä huomaa eron.
  • 120 → 240 Hz: Havaittavissa räiskintäpeleissä; 70 % huomaa eron.
  • 240 → 360 Hz: Merkittävä etu taitavilla FPS-pelaajilla.
  • 360 Hz → 480 Hz+: Viive pienenee alle 0,5 ms; hyödyllisin e-urheilun ammattilaisille.

Perustuu NVIDIAn LDAT-testeihin (2023) ja Blur Bustersin “Hertz Can Hurt” -kokeisiin (2024).

4. Suositukset lajityypeittäin

Lajityyppi Kilpailutaso Optimaalinen Hz-luku Miksi
FPS / areenapelit E-urheilu 360–540 Hz Pienin mahdollinen syöttöviive nopeisiin käännöksiin ja kulmista kurkistamiseen.
Battle Royale / taktinen FPS Rankattu peli 240 Hz Tasapaino kuvanpiirron kuormituksen ja sulavuuden välillä.
MOBA / RTS Satunnainen–ammattilainen 165–240 Hz Terävä kartan vieritys ja helppo FPS-tason ylläpito.
Ajosimulaattorit / lentosimulaattorit Harrastaja 120–165 Hz + Motion Rig Tasainen kuvien ajoitus on tärkeämpää kuin äärimmäisen korkea Hz-luku.
Toimintaseikkailu / RPG Satunnainen pelaaja 120 Hz + VRR Korkea Hz-luku on hyödytön, ellei kuvataajuus (FPS) vastaa sitä.
Konsoli (PS5/XSX) Kilpailullinen 120 Hz Konsolin yläraja

5. Laitteisto- ja kaapelitarkistuslista

  1. Näytönohjaimen suorituskyky — Käytä kuvageneraatiota (DLSS 3, FSR 3), jotta FPS pysyy ≥90 %:ssa näytön Hz-arvosta.
  2. DisplayPort 2.1 UHBR 20 — Pakollinen 540 Hz:n 1440p-kuvalle pakkaamattomana (VESAn white paper).
  3. HDMI 2.1 48 Gbps — Tukee 240 Hz:ää 4K 4:4:4 -tarkkuudella.
  4. Overdrive-säätö — Kun taajuus on ≥360 Hz, OD-virheet aiheuttavat kehiä liikkuvien kohteiden ympärille (katso UFO Test -artikkelimme).
  5. Jäähdytys/virta — Yli 400 W:n näytönohjaimista tulee yleisiä 480 Hz:n 1440p-pelaamiseen.

6. Mini-LED vs OLED vs nopea IPS korkealla Hz:llä

Mittari Mini-LED (27″ QHD) OLED (49″ 32:9) Nopea IPS
Vasteaika (GtG) 1–2 ms ≈0,03 ms 0,5–1 ms
Huippukirkkaus 1000 nitiä HDR 250–300 nitiä 400 nitiä
Sisäänpalamisen riski Ei mitään Hallittu Ei mitään
Paikallinen himmennys Tuhansia vyöhykkeitä Pikselikohtainen Ei mitään
Suurin Hz 2025 240 Hz (QHD) 480 Hz (1080p) 360 Hz

7. Hintakäyrä (katuhinnat, Q2 2025)

Hz-taso 1080p 1440p 4K
165 Hz 199–249 $ 289–349 $ $499
240 Hz 279–349 $ 449–599 $ $799
360 Hz 449–599 $ — —
480 Hz 699–899 $ (OLED) 999 $+ —
540 Hz 1 299 $ (kehitys) — —

Kausialennukset voivat laskea hintoja 20–30 %. Katso Mobile Pixelsin nykyiset koulun alun tarjoukset: pelinäytöt.

Mobile Pixels pelinäyttö

8. Nopea päätöskaavio

  1. Pystyykö näytönohjaimesi renderöimään ≥220 FPS?
    • Kyllä → 240 Hz tai enemmän.
    • Ei → 120–165 Hz + VRR.
  2. Pelaatko nopeatempoisia ammuntapelejä kilpaillen?
    • Kyllä → 360 Hz+.
    • Ei → 240 Hz riittää.
  3. Tarvitsetko HDR-elokuvalaatua?
    • Mini-LED 240 Hz kirkkautta varten tai OLED 480 Hz vasteen vuoksi.

9. Tärkeimmät huomiot

  • 240 Hz on vuoden 2025 valtavirran ihannekohta; RTX 4070 pystyy ylläpitämään sitä 1440p:n e-urheiluasetuksilla.
  • 360–540 Hz tuo mitattavia viiveparannuksia, mikä on ratkaisevaa huippuluokan FPS-pelaajille.
  • OLEDin välitön vasteaika saa 480 Hz:n tuntumaan selkeämmältä kuin 540 Hz:n TN-näyttö samalla FPS:llä.
  • Yhdistä korkea Hz aina VRR:ään (G-SYNC / FreeSync Premium), jotta kuvan repeily poistuu.

10. Valmis päivittämään?

Mobile Pixels tarjoaa Mini-LED 27″ QHD -vaihtoehtoja ja erittäin leveitä OLED-vaihtoehtoja, kaikissa korkea virkistystaajuus, 2 vuoden takuu ja 30 päivän palautusoikeus. Tutustu koko valikoimaan: pelinäytöt sopivat taitotasoosi, näytönohjaimeesi ja budjettiisi.

Tutustu teknisiin laitteisiin

Mobile Pixels
Geminos AlennushintaAlkaen €699,99 EUR Normaali hinta€884,72 EUR Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO Alennushinta€499,99 EUR Normaali hinta€530,82 EUR Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS -sarja AlennushintaAlkaen €199,99 EUR Normaali hinta€230,02 EUR Markdown price

Lue seuraavaksi

Gaming monitor
60hz vs 120 hz monitor

Jätä kommentti

Kaikki kommentit moderoidaan ennen julkaisemista.

Tämä sivu on suojattu hCaptcha-tunnistuksella, ja hCaptchan tietosuojakäytäntöjä ja käyttöehtoja sovelletaan.